کرایوتراپی قیمت

کرایوتراپی | عوارض، مزایا، هزینه و کاربردها

فهرست مطالب

کرایوتراپی (Cryotherapy) یا سرما درمانی یک روش موثر، غیر تهاجمی و ارزان قیمت برای از بین بردن و فریز کردن ضایعات و توده‌های پوستی مانند زگیل و هم‌چنین ضایعات پیش سرطانی، با استفاده از نیتروژن مایع یا در برخی از موارد کربن دی اکسید است. 

در حقیقت در این روش قسمتی از بدن را تحت دمای بسیار پایین قرار داده و با انجماد سعی در از بین بردن ضایعات پوستی به طور کامل داریم. این روش بسیار ایمن بوده به شرطی که ضایعه مورد نظر درست تشخیص داده شود. چرا که اگر در درمان ضایعه ملانوم و ضایعه‌های رنگی دیگر استفاده شود موجب تشدید ضایعه خواهد شد.

موارد استفاده از کرایوتراپی 

  1. بیمارانی که دارای ضایعات پوستی بی‌خطر مانند زگیل هستند
  2. افرادی که دارای ضایعات پیش سرطانی (کراتوزهای اکتینیک) روی پوست هستند
  3. برای درمان برخی از انواع سرطان پوست
  4. برای درمان زگیل‌های تناسلی و زگیل آبدار در بزرگسالان 
  5. چربی‌های اضافه بدن
  6. کیست‌ها و ضایعات خوش‌خیم
  7. زگیل سالخوردگی یا همان کراتوز سبورئیک

نکته: یکی از مواردی که سبب ابتلا به زگیل تناسلی می‌شود مراجع به مراکز غیر معتبر و انجام لیزر موهای زائد بیکینی با دستگاه هایی است که هندپیس شخصی ندارند. پس برای انجام لیزر بیکینی حتما به کلینیک لیزر موهای زائد معتبر و بهداشتی با دستگاه‌های به روز مراجعه کنید.

کرایوتراپی
کرایوتراپی

کرایوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام عمل کرایوتراپی پس از تشخیص با استفاده از دستگاه مخصوصی به نام کرایو اسپری نیتروژن مایع یا برف دی اکسید کربن یا ماده مورد استفاده پزشک به مدت چند ثانیه به محل مورد نظر اسپری می‌شود. راه دیگر این عمل این است که با استفاده از یا تکه فوم نیتروژن مایع را رو پوست با هدف از بین بردن ضایعه استعمال کنند. 

این عمل ممکن است همراه با کمی درد یا سوزش همراه باشد که البته قابل تحمل است و مشکل جدی را به همراه نخواهد داشت. لازم به ذکر است که ممکن است این فرایند نیاز به تکرار داشته و در یک جلسه به طور کامل از بین نرود.

چرا کرایوتراپی انجام می‌شود؟

این عمل برای از بین بردن بافتهای مشکل دار در بدن استفاده می‌شود. در بیشتر موارد سرطان ، اولین خط دفاعی نیست. با این حال ، در صورت عدم موفقیت در سایر روش‌های درمانی، می‌توان از آن استفاده کرد ، به خصوص اگر سرطان پس از سایر درمان‌ها دوباره برگشته باشد. این درمان در درمان برخی از اندام‌های داخلی مانند کبد نیز استفاده می‌شود. رما به عنوان درمان اولیه برای سرطان پروستات اولیه که در پروستات وجود دارد نیز استفاده می‌شود.

عوارض کرایوتراپی چیست؟

این عمل با توجه به غیر تهاجمی بودن، اگر به طور اصولی و توسط پزشک متخصص انجام شود عوارض خاصی نداشته و تنها ممکن است قرمزی یا زخم‌های سطحی را به همراه داشته باشد. البته مهم است که کدام قسمت شما مورد کرایوتراپی قرار میگیرد. به عنوان مثال، سرما درمانی برای درمان تغییرات سلول‌های دهانه رحم می‌تواند باعث خونریزی، گرفتگی عضلات و درد شود.

پس از انجام این عمل چه مراقبت‌هایی باید انجام داد؟

  • در مورد مراقبت‌های پس از کرایوتراپی بهتر است که پزشک با توجه به شرایط نظر دهد. گاهی اوقات لازم است برای کاهش التهاب از آسپرین یا مسکن‌ها استفاده شود اما در اکثر مواقع به علت عارضه نداشتن تنها کافی است روزی دوبار ناحیه مورد نظر شست و شو داده شود. همچنین بهتر است در ناحیه مورد نظر از صابون استفاده نکنید.
  • ناحیه تحت کرایوتراپی معمولا نیاز به پانسمان ندارد اما اگر دچار تاول‌هایی است که با لباس یا سطوح دیگر در ارتباط بوده یا کشیده میشود میتوان برای جلوگیری از ترکیدن تاول آن قسمت را پانسمان کرد.
  • اگر ناحیه مورد نظر شما بسیار دردناک و ملتهب است یا دچار تب و لرز شدید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
هزینه کرایوتراپی
هزینه کرایوتراپی

پاسخ به چند سوال رایج راجع به کرایوتراپی

آیا قابل استفاده برای کودکان نیز می‌باشد؟

بله این عمل برای کودکان بسیار کارآمد بوده و روشی بدون استرس همراه با کمترین عوارض جانبی به حساب می‌آید.

هزینه هر جلسه از کرایوتراپی چقدر است؟

هزینه هر جلسه کرایوتراپی معمولا بین 500 تا 700 هزار تومان می‌باشد.

آیا لازم است پیش از این عمل کار خاصی را انجام دهیم؟

پیش از این عمل آمادگی خاصی لازم نیست تنها اگر قصد عمل کرایوتراپی را در ناحیه تناسلی خود جهت از بین بردن زگیل تناسلی دارید بهتر است برای بهتر دیده شدن محل زگیل موهای ناحیه تناسلی را با کرم موبر از بین ببرید.

احتمال موفقیت چقدر است؟

این عمل بسیار ساده و موثر است به طوری که معمولا در 85 تا 90 درصد مواقع مشکل را بدون بازگشت برطرف خواهر کرد.

آیا ویروس HPV با کرایوتراپی به طور کامل از بین میرود؟

در مورد ویروس اچ پی وی معمولا زگیل یا ضایعه آن در بدن از بین میرود. اما ویروس آن در بدن باقی می‌ماند و حتی ممکن است بدون علائم ظاهری این ویروس را به دیگران انتقال دهید. هم‌چنین ممکن است پس از مدتی به دلیل استرس یا دلایل دیگر زگیل دوباره بازگردد و دوباره نیاز به کرایوتراپی باشد.

این عمل معمولا چقدر طول می‌کشد؟

هر جلسه از عمل کرایوتراپی معمولا بین 20 تا 30 دقیقه طول میکشد.

چرا این روش از سایر روش‌های درمان بهتر است؟

سرما درمانی به بیهوشی احتیاج ندارد و جای زخم کمتر از سایر روش‌های از بین بردن ضایعه پوستی با حداقل مراقبت‌های بعد از عمل است. باعث پخش شدن زگیل تناسلی به نواحی دیگر نمی‌شود و درمان به سرعت انجام می‌شود و بیمار به راحتی می‌تواند پس از عمل به روال عادی زندگی خود بازگردد.

نمایش کلیه خدمات مطب

مشاوره: 09366858691